Relacja z XXIII Giełdy Wynalazków nagrodzonych w 2015 r. na międzynarodowych wystawach wynalazczości
W dniach 24-25 marca 2016 r. w warszawskim Centrum Nauki Kopernik miała miejsce XXIII Giełda Wynalazków nagrodzonych w 2015 r. na międzynarodowych wystawach wynalazczości. Jest to krajowa wystawa mająca na celu uhonorowanie najlepiej nagradzanych polskich twórców innowacji na arenie międzynarodowej. Były to m.in. najbardziej prestiżowe wystawy w Genewie, Norymberdze, Warszawie, Seulu, Moskwie, na Tajwanie, w Brazylii oraz Malezji. Giełda Wynalazków została zorganizowana przez Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów oraz firmę EuroBusiness Haller. Na wystawie swoje osiągnięcia zaprezentowały 54 polskie jednostki sfery nauki, a także firmy przemysłowe i osoby prywatne. W sumie zaprezentowano 96 innowacyjnych rozwiązań, wśród których bardzo wiele może już niebawem przyczynić się np. do poprawy naszego zdrowia. Na wystawie zaprezentowano wynalazki z najróżniejszych dziedzin nauki m.in.: medycyny, biologii, chemii, elektroniki, mechaniki, budownictwa, informatyki i wielu innych. Wszyscy zwiedzający mieli okazję obejrzeć, dotknąć, a także porozmawiać z ich twórcami. Tradycyjnie również wstęp na wystawę był bezpłatny.
Głównym celem Giełdy Wynalazków jest promocja międzynarodowych sukcesów polskich jednostek sfery nauki, innowacyjnych podmiotów gospodarczych oraz indywidualnych wynalazców, a także zwiększenie zainteresowania przedsiębiorców polskimi rozwiązaniami naukowo-technicznymi. Tym samym rozwiązania prezentowane na wystawie stanowią zbiór tych polskich innowacji, które zyskały największe uznanie na arenie międzynarodowej. Należy zatem podkreślić, że wszystkie rozwiązania prezentowane na wystawie zostały nagrodzone medalami na ubiegłorocznych międzynarodowych wystawach innowacji. XXIII Giełda Wynalazków zorganizowana została pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Rady Głównej Instytutów Badawczych i Naczelnej Organizacji Technicznej. Po uroczystym otwarciu wystawy nastąpiła ceremonia przyznania dyplomów oraz statuetek Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za osiągnięcia wynalazcze w 2015 roku, które wręczył Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego dr Piotr Dardziński.
Łącznie w 2015 roku polscy twórcy innowacji na 21. międzynarodowych wystawach i targach wynalazczości zdobyli ponad 600 nagród w tym:
- 3 nagrody Grand Prix,
- 20 nagród platynowych,
- 63 medale złote ze specjalnym wyróżnieniem,
- 184 medale złote,
- 173 medale srebrne,
- 80 medali brązowych,
- ponad 100 nagród specjalnych.
Wśród wynalazków prezentowanych na wystawie znalazły się m.in. opracowane przez naukowców z Instytutu Chemii Przemysłowej im. prof. Ignacego Mościckiego, sprytne opakowania biobójcze, w których można bezpiecznie przewozić każdy rodzaj żywności. Naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej zaprezentowali wynalazek pt. ISULIN – czyli mobilny system monitorowania zdrowia diabetyków. W XXIII Giełdzie Wynalazków wzięli również udział laureaci organizowanego przez Naczelną Organizację Techniczną konkursu „Młody Innowator”, skierowanego do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Na XXIII Giełdzie Wynalazków swoje rozwiązania prezentowało sześciu zeszłorocznych laureatów. Były to m.in. wielozadaniowy łazik kosmiczny, futurystyczna rękawica do wirtualnej manipulacji obiektami 3D oraz Innowacyjna metoda wykorzystania energii cieplnej w napędzie hybrydowym pojazdów.
„Są państwo doceniani na świecie, chciałbym byście byli państwo doceniani i w Polsce. Chciałbym, by państwa praca była w jeszcze większym stopniu doceniania przez Rząd i w szczególności Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. (…) Chciałbym, aby działania, które są przez nas podejmowane wspierały tę kreatywność i aktywność polskich wynalazców” - mówił do wynalazców Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyzszego, dr Piotr Dardziński podczas czwartkowej inauguracji Giełdy.
W imieniu polskich wynalazców głos zabrała dyrektor Instytutu Chemii Przemysłowej im. prof. Ignacego Mościckiego, dr hab. inż. Regina Jeziórska: „Prezentowanie swoich prac i wynalazków na wystawach w bardzo istotny sposób przekłada się na wdrożenia. Jest to bezpośredni kontakt z przemysłem i dodatkowa promocja naszych wynalazków (...) jest wiele przykładów technologii wdrożonych dzięki prezentowaniu ich na wystawach wynalazków. Jednym z nich jest preparat biobójczy wytwarzany z polskiej, białej kapusty. Realizujemy teraz nowe projekty z udziałem tego rozwiązania technologicznego, znajdując nowe postaci tego preparatu, który znajduje coraz szersze zastosowanie”.
Podczas inauguracji Giełdy Wynalazków dziesięć instytucji otrzymało nagrodę wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za szczególną aktywność w promocji polskiej nauki i wybitne osiągnięcia na arenie międzynarodowej. Były to:
- Instytut Włókiennictwa,
- Instytut Chemii Przemysłowej im. prof. Ignacego Mościckiego,
- Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN,
- Wojskowa Akademia Techniczna, Wydział Mechaniczny,
- Instytut Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN,
- Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów,
- Akademia Górniczo – Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie,
- Politechnika Krakowska, Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej,
- Instytut Zaawansowanych Technologii Wytwarzania,
- Instytut Nafty i Gazu
W ciągu dwóch dni wystawę odwiedziło bardzo wielu zainteresowanych, wśród których znaleźli się m.in. uczniowie i studenci, a także przedstawiciele środowisk akademickich. Nie zabrakło również licznych przedstawicieli mediów, w tym zarówno radia i telewizji. Z roku na rok Giełda Wynalazków cieszy się więc coraz większą popularnością, a do Centrum Nauki Kopernik przybywa coraz więcej zwiedzających. Mamy również nadzieję, że już niebawem usłyszymy o udanych wdrożeniach polskich innowacji prezentowanych na wystawie.
Opisy rozwiązań prezentowanych na XXIII Giełdzie Wynalazków można znaleźć na stronie: www.gielda.polskiewynalazki.pl w zakładce: Lista Wystawców.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom wystawy i życzymy dalszych sukcesów na arenie międzynarodowej!
- Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów
Poniżej zamieszczamy odnośniki do obejrzenia relacji w mediach oraz kilka zdjęć:- http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,408967,nagradzane-w-2015-r-polskie-wynalazki-mozna-ogladac-w-centrum-nauki-kopernik.html – Serwis PAP Nauka w Polsce o XXIII Giełdzie Wynalazków






