Relacja z XXII Giełdy Wynalazków nagrodzonych w 2014 r. na międzynarodowych wystawach wynalazczości

GW Rel01Mobilny monitoring trudnodostępnych miejsc, bioaktywne opatrunki hydrożelowe przyspieszające gojenie, kombinezony monitorujące puls i tętno, interaktywne okulary, wojskowe kamuflaże, inteligentne lusterka dostosowujące się do pozycji kierującego, a także ciężkie maszyny do pracy w terenach bagnistych i nowatorskie technologie w produkcji biopaliw – w sumie ponad 130 eksponatów, wśród których bardzo wiele już niedługo może przyczyniać się na codzień do poprawy zdrowia i ratowania życia – wszystkie te wynalazki można było obejrzeć, dotknąć i porozmawiać z ich twórcami na tegorocznej XXII Giełdzie Wynalazków. Wystawa miała miejsce w dniach 17-18 lutego 2015 r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Warto podkreślić, że wszystkie prezentowane na wystawie rozwiązania są rezultatem polskiej myśli innowacyjnej i mogą przyczynić się do zwiększania konkurencyjności polskiej gospodarki. Wśród wynalazców dominowali ludzie młodzi najczęściej studenci, choć najmłodszy uczestnik to zaledwie 10-letni Marek Rauchflesz z Torunia, który na tegorocznej Giełdzie Wynalazków prezentował swój „Mobilny Monitoring Miejsc Trudno Dostępnych M3TD”, a który już 2 lata temu na Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS 2013 zdobył Złoty Medal za skonstruowanie Łazika Marsjańskiego MR-01.

XXII „Giełda Wynalazków” zorganizowana została pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także Polskiego Urzędu Patentowego, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Rady Głównej Instytutów Badawczych i Naczelnej Organizacji Technicznej. Wystawę organizuje Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów i firma Eurobusiness-Haller. Podczas ceremonii otwarcia uhonorowani zostali polscy laureaci międzynarodowych wystaw i targów wynalazczości w 2014 r. Dyplomy Ministra Nauki i Szkolnictwa wręczył podsekretarz stanu w resorcie prof. dr hab. Wodzisław Duch.

Głównym celem wystawy jest promocja osiągnięć i międzynarodowych sukcesów jednostek sfery nauki, innowacyjnych podmiotów gospodarczych oraz indywidualnych wynalazców poza środowiskiem naukowym, zwiększenie zainteresowania przedsiębiorców polskimi rozwiązaniami naukowo-technicznymi oraz produktami innowacyjnymi, a także uhonorowanie medalistów targów wynalazczości za ich międzynarodowe sukcesy. Na Giełdzie zostały przedstawione wyroby i technologie zaawansowane w procesie badawczo-wdrożeniowym lub gotowe do wdrożenia i komercjalizacji. W Giełdzie Wynalazków wzięły udział instytucje, firmy oraz indywidualni wynalazcy, których innowacyjne rozwiązania uzyskały medale i wyróżnienia w 2014 r. na światowych wystawach innowacji m.in.:

  • Międzynarodowy Salon Wynalazków i Innowacyjnych Technologii „Archimedes” – Moskwa, Rosja,
  • Międzynarodowa Wystawa Wynalazków, Nowoczesnej Techniki i Wyrobów „Geneva Inventions” – Genewa, Szwajcaria,
  • Międzynarodowa Wystawa Wynalazków „ITEX” – Kuala Lumpur, Malezja,
  • Międzynarodowa Koreańska Wystawa Kobiecych Wynalazków – „KIWIE”, Seul, Korea Południowa,
  • Międzynarodowa Wystawa Wynalazków „INST” Taipei, Tajwan,
  • Międzynarodowa Wystawa Wynalazków „ARCA”, Zagrzeb, Chorwacja,

Jednym z nagrodzonych projektów pokazywanych na wystawie był system TESLA (ang. Teachable Environment for Sign Language Assistance) – sensoryczny system analizy języka migowego stworzony przez inżynierów z Wojskowej Akademii Technicznej. Przy pomocy sensorów umieszczanych na przedramieniu i aplikacji na smartphone’a system przetwarza język migowy na mowę, ułatwiając komunikację z głuchoniemymi. Grupa naukowców z Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów stworzyła z kolei robota, który może być wykorzystany przez służby przy neutralizacji ładunków wybuchowych. Wśród wynalazków „Młodych Innowatorów” prezentowany był m.in. „Elektroniczny opiekun”. Urządzenie skonstruowane przez Jakuba Marczewskiego i Adama Sobczyka, sygnalizuje, gdy osoba nadzorowana oddala się poza ustawioną wcześniej odległość. Do obejrzenia były również m.in.: roboty wykorzystywane przez służby ratownicze, wojsko i policję, system aktywnej obrony niszczący rakiety opracowany przez naukowców z Wojskowej Akademii Technicznej a także płytki z nanocząsteczkami srebra przyspieszające gojenie przedstawiony przez innowatorów z Politechniki Krakowskiej.

Poniżej zamieszczamy odnośniki do obejrzenia relacji w mediach:

GW Rel02

 

Print Friendly, PDF & Email