Relacja z wystawy Geneva Inventions 2017
14 medali dla polskich innowacji na Światowej Wystawie Wynalazczości
– 45. Geneva Inventions
W dniach 29 marca - 2 kwietnia w Genewie miała miejsce 45. Międzynarodowa Wystawa Wynalazczości, Nowoczesnej Techniki i Wyrobów „Geneva Inventions”. Warto podkreślić, że jest to największa i najbardziej prestiżowa wystawa wynalazków w Europie. Na powierzchni 8500 m2 swoje wynalazki zaprezentowało ponad 700 wystawców z 40 krajów, którzy łącznie zaprezentowali około 1000 innowacyjnych rozwiązań. Przez pięć dni, wystawę odwiedziło ponad 50 tys. zwiedzających, wśród których znalazło się również bardzo wielu przedstawicieli biznesu i firm przemysłowych.
Inżynieria, przemysł, informatyka, elektronika, architektura i budownictwo, medycyna, rolnictwo, transport, ochrona środowiska lub bezpieczeństwo – to tylko najpopularniejsze spośród wszystkich kategorii innowacji prezentowanych na wystawie Geneva Inventions. Wydarzenie również tradycyjnie odbyło się pod patronatem Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Wynalazczych IFIA, Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO), Rządu Szwajcarii i władz miasta Genewy. Wśród wynalazców znaleźli się zarówno niezależni twórcy, jak i przedstawiciele firm i uniwersytetów oraz agencji rządowych.
Wystawa Geneva Inventions, której 45. edycja miała miejsce w tym roku, stanowi jedyne w swoim rodzaju forum wymiany pomysłów i doświadczeń pomiędzy wynalazcami, przemysłem i światem biznesu. Corocznie, wartość kontraktów zawieranych przez osoby, które prezentują swoje rozwiązania na tej wystawie przekracza 50 milionów euro. Oprócz możliwości nawiązania cennych kontaktów lub podpisania umowy o komercjalizacji swojego rozwiązania, każda prezentowana innowacja podlega ocenie przez międzynarodowe jury złożone z 85 ekspertów każdej z dziedzin.
W tej największej i najbardziej prestiżowej wystawie w Europie, jak co roku, Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów, będące oficjalnym przedstawicielem Polski na wystawie Geneva Inventions, zorganizowało polskie stoisko, w której znalazło się 14 rozwiązań polskich twórców z jednostek sfery nauki i przemysłu. Łącznie na 45. wystawie Geneva Inventions, Polska otrzymała 4 złote medale, 9 srebrnych medali i 1 medal brązowy. Pełna lista autorów i tytułów polskich rozwiązań wraz z przyznanymi nagrodami znajduje się na stronie: http://polskiewynalazki.pl/blog/2017/04/10/wyniki-medalowe-geneva-inventions-2017/
Polskie rozwiązania cieszyły się wyjątkowym zainteresowaniem zarówno wśród osób zwiedzających wystawę, jak i przedstawicieli firm i przedsiębiorstw przemysłowych. Zadawali oni bardzo wiele szczegółowych pytań dotyczących zasad funkcjonowania innowacji prezentowanych na polskim stoisku, a także niejednokrotnie prosili o wskazanie możliwości nawiązania bezpośredniego kontaktu z ich twórcami.
Gościem honorowym polskiego stoiska na wystawie Geneva Inventions była jak co roku Prezes Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej, dr Alicja Adamczak.
Pośród polskich wynalazków prezentowanych na wystawie, znalazło się pięć rozwiązań wyłonionych w ramach konkursu „Student Wynalazca” organizowanego corocznie przez Politechnikę Świętokrzyską, mającego na celu wsparcie innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej. Konkurs adresowany jest każdego roku do studentów studiów pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia oraz absolwentów, którzy w trakcie studiów byli twórcami lub współtwórcami wynalazku, wzoru użytkowego lub przemysłowego, zgłoszonego do ochrony. Laureaci nagród głównych otrzymują w nagrodę możliwość wystawienia swoich rozwiązań na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie oraz na organizowanej przez Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów – Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS.
Rozwiązania prezentowane na wystawie Geneva Inventions wyłonione w konkursie „Student Wynalazca”:
Nazwiska twórców |
Instytucja |
Tytuł rozwiązania |
Nagroda |
Łukasz NOWAKOWSKI, Michał SKRZYNIARZ, Edward MIKO, Stanisław ADAMCZAK, Leszek RADZISZEWSKI |
Politechnika Świętokrzyska w Kielcach |
Głowica pomiarowa do pomiaru przemieszczeń względnych |
Srebrny Medal |
Dariusz ZIELIŃSKI, Wojciech JARZYNA, Krzysztof KOLANO |
Politechnika Lubelska |
Sposób i układ magazynowania ciepła albo chłodu w pojazdach z napędem elektrycznym |
Srebrny Medal |
Jacek S. TUTAK, Łukasz KOLMAN |
Politechnika Rzeszowska |
Urządzenie do wspomagania osób niewidomych i niedowidzących |
Brązowy Medal |
Sebastian Dawid OLĘDZKI |
Bisonte sp. z o.o. |
Pojazd podwodny z kadłubem o zmiennej geometrii |
Złoty Medal |
Arkadiusz SZCZEPANEK, Wojciech ŻDŻARSKI |
System chroniący kierowców przed zaśnięciem i badający koncentrację w trakcie jazdy, 'Total Car Rescue' |
Złoty Medal |
Najmłodszymi wystawcami z Polski byli uczniowie Zespołu Szkół nr 6 z Jastrzębia Zdroju. Zaprezentowali oni dwa innowacyjne rozwiązania: ISEPT- Innovative System for Education and Phobias Treatment - Innowacyjny System Edukacyjny i Leczenia oraz E-Jurnal for PE - Interaktywny dziennik na WF . Zwłaszcza pierwsze z nich wzbudzało niesamowite zainteresowanie wśród zwiedzających. Platforma ISEPT jest innowacyjnym projektem dwu modułów. Opiera się on na technologii wirtualnej rzeczywistości. Pierwszy element tego projektu daje szanse w walce z ludzkimi słabościami. Druga część wspomaga naukę zagadnień z dziedziny elektryki. "Morfeusz" czyli pierwszy elementem projektu daje niesamowite możliwości w walce z ludzkimi słabościami. Oparty o wysokiej wydajności silnik graficzny współpracujący z technologią VR, daje możliwość wysokiego powiązania emocjonalnego, co jest kluczowym w walce z określonym strachem. Ma on na celu pomoc w oswojeniu się z kilkoma najbardziej powszechnymi odmianami fobii za pomocą interakcji użytkownika ze światem wirtualnym. Podczas wystawy zwiedzający mogli przenieść się do świata wirtualnego za pomocą odpowiednio do tego przystosowanych gogli. I rzeczywiście chętnych nie brakowało.
Oficjalne podsumowanie 45. Wystawy Wynalazczości, Nowoczesnej Techniki i Wyrobów Geneva Inventions, miało miejsce w sobotę, 1 kwietnia wieczorem na specjalnie zorganizowanym bankiecie, w którym uczestniczyli wszyscy oficjalni przedstawiciele wystawy na świecie. W imieniu Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów wziął w nim udział prezes Stowarzyszenia dr hab. inż. Michał Szota oraz Dyrektor Biura Krajowej Rady SPWiR Agnieszka Mikołajska.
Wszystkim nagrodzonym twórcom bardzo serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów
Wystawa Geneva Inventions 2017 jest finansowana w ramach umowy 713/P-DUN/2017 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę